Kiedy kasy online? Podsumowujemy zmiany!
W kalendarzu mamy już lipiec, a to oznacza, że właśnie w tym miesiącu przedstawiciele kolejnych branż powinni obligatoryjnie zacząć stosować kasy fiskalne online. Światowa pandemia przyzwyczaiła nas już jednak do tego, że regularnie wywraca wiele aspektów życia do góry nogami i wymusza wprowadzanie zmian, które nie były częścią wcześniejszego planu. I dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia także w tym przypadku, ponieważ wspomniane terminy zostały przesunięte o sześć miesięcy.
Dodatkowe pół roku od Ministerstwa Finansów
Ustalony harmonogram zakładał, że prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii będzie dla kolejnych branż możliwe jedynie do 30 czerwca 2020r. lub 31 grudnia 2020r. Pierwszy z tych terminów dotyczył choćby gastronomii i hotelarstwa, drugi między innymi lekarzy, prawników, kosmetyczek oraz fryzjerów. Dlaczego zatem doszło do zmian?
Wszystko zaczęło się od apeli przedsiębiorców, którzy zgłaszali potrzebę przesunięcia wspomnianych terminów. Skutki globalnej pandemii odbiły się na kondycji ekonomicznej wielu branż i dlatego tak ważne dla ich przedstawicieli było to, aby odroczyć nieco w czasie wejście w życie nowych obowiązków. Ministerstwo Finansów wsłuchało się w te głosy, pozytywnie rozpatrzyło prośbę i przesunęło terminy o pół roku. W tej chwili daty obowiązkowego zastąpienia starszych urządzeń kasami online dla konkretnych grup podatników prezentują się następująco:
1 stycznia 2021
Podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, dokonujących sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
1 lipca 2021
Podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).
Szacuje się, że opisane powyżej zmiany dotyczą grupy około czterystu tysięcy podatników. Przesunięcie tych terminów o sześć miesięcy ma być formą ochrony przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej z powodu trwającej pandemii.
Ulga wciąż obowiązuje
Co szczególnie ważne dla wszystkich zainteresowanych, którzy wymianę urządzeń wciąż mają przed sobą: nadal można skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej online. Sięga ona poziomu 90%, co w praktyce oznacza, że można otrzymać zwrot nawet do 700 złotych.
Jeśli więc jesteś przedstawicielem którejś z wymienionych branż i szykujesz się do kupna kasy fiskalnej online, trafiłeś we właściwe miejsce. Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania, dopasują odpowiednie urządzenia do charakterystyki prowadzonego biznesu oraz poinstruują, w jaki sposób skorzystać z ulgi, dzięki której można otrzymać wspomniany zwrot w wysokości nawet do 700 złotych. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.