NOD32 - najpopularniejszy program antywirusowy w Polsce
Już niemal każdy internauta zabezpiecza swój komputer za pomocą programu antywirusowego lub pakietu bezpieczeństwa. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez agencję United Consultants wiemy, że w Polsce wśród płatnych rozwiązań antywirusowych najczęściej wybierane są produkty firmy ESET ? korzysta z nich około 3,5 mln Polaków.
Z badań United Consultants zleconych przez firmę ESET wynika, że większość polskich internautów jest świadoma zagrożeń jakie mogą czyhać na nich w Internecie, dlatego chronią oni swoje komputery, za pośrednictwem których łączą się z globalną siecią. Zwykle ochronę stanowią programy antywirusowe (68,5%), rzadziej bardziej złożone rozwiązania nazywane pakietami bezpieczeństwa (19,4%). Tylko nieliczni przepytywani (6%) nie potrafili określić czy program, którym zabezpieczany jest ich komputer to tradycyjny antywirus, czy też pakiet bezpieczeństwa. Samą ochronę zapewnianą przez wspomniane rozwiązania badani ocenili jako dobrą (4 w 5 stopniowej skali). Ankietowani uznali również, że ich umiejętności w zakresie wyboru i obsługi programów zabezpieczających odpowiadają typowej wiedzy ?standardowego użytkownika? (53,1%). Zdecydowanie mniej badanych osób stwierdziło, że reprezentuje grupę ?zaawansowanych użytkowników? (16,3%) lub ?ekspertów? (2,1%). Przeprowadzone badania ankietowe pozwoliły również ustalić, że oprogramowanie antywirusowe Polacy zwykle znajdują na swoich nowozakupionych komputerach jako preinstalowane przez sprzedawców (23%) lub samodzielnie wybierają i kupują tego typu aplikacje za pośrednictwem sklepu internetowego oficjalnego dystrybutora (23%) lub w tradycyjnych punktach handlowych (11%).
W jednym z pytań agencja United Consultants poprosiła ankietowanych, aby wskazali program, którym zabezpieczają komputer, wykorzystywane przez nich do łączenia się z Internetem. Polacy wśród płatnych aplikacji antywirusowych najczęściej deklarowali korzystanie z oprogramowania ESET/NOD32 (16,3%), Kaspersky (11,3%) oraz Symantec/Norton (9,4%).
Badania zostały przeprowadzone pomiędzy 29 marca, a 16 kwietnia 2010 roku w 49 krajach, m.in. w Polsce, Belgii, Anglii, Japonii, USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Próby badawcze skonstruowano w taki sposób, aby były one reprezentatywne dla populacji internautów w poszczególnych krajach. Całkowita liczebność próby badawczej wyniosła 49 872 osób. W Polsce badania przeprowadzono na grupie 1010 osób. Formularz ankietowy, który liczył kilkanaście pytań, został udostępniony wybranym osobom za pośrednictwem Internetu.